Frank szwajcarski bije rekordy
Autor: Paweł Kaczmarek
W dniu dzisiejszym do godziny 16 nie ukazały się żadne istotne dane które mogłyby wpłynąć na odreagowanie na rynku walutowym z wyłączeniem inflacji w chinach, która obecnie wynosi 6.5%, czyli odnotowano wzrost. Na rynku walutowym nadal góruje frank szwajcarski.
Dzisiejsze notowania pokazują rekordowe wyniki osiągnięte przez franka. Waluta ta umocniła się znacząco względem najważniejszych par walutowych biorąc pod uwagę kilkanaście lat wstecz.
Notowania USD/CHF ukazały spadek wartości dolara w stosunku do franka, co pozwoliło na przekroczenie granicy 0.75. Oczywiście sytuacja ta jest powiązana z problemami stanów zjednoczony, co w konsekwencji doprowadziło do takiej obniżki. Jednakże należy pamiętać, iż jest to kwestia czasu, kiedy inwestorzy znów podejmą inwestycję w kierunku USA, co zwiększy rentowność amerykańskich obligacji, czyli umocni dolara. Umocnienie USD przyniesie również korzyści dla rynków europejskich i wpłynie również na waluty w obrębie unii europejskiej. Od kilkunastu lat EUR/CHF nie przekroczył 1.10, natomiast w chwili obecnej euro możemy kupić za 1.05 franka szwajcarskiego.
Kolejnym rekordem okazały się notowania franka w stosunku do funta szterlinga oraz złotego. Wartości GBP/CHF, jak i PLN/CHF są najniższe w swojej historii. Funta szterlinga możemy kupić za 1.20, a jeśli zamierzamy kupić CHF w naszej narodowej walucie zapłacimy już ponad 3.80, a dokładnie o godzinie 16.45 musielibyśmy zapłacić 3.88 zł.Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna dla osób, które wybrały kredyt we frankach. Obecne dane ukazują, iż nastąpi wzrost rat kredytu. Zadowolenie kredytobiorców było zauważalne, kiedy to franka można było kupić za 2.20zł, natomiast obecny koszt kształtuje się w granicach 3.88zł, co zdecydowanie sprawia ból kredytobiorcom. Takie umocnienie oznacza wzrost rat o 1/3.
Dzisiaj ukażą się ważne dane makroekonomiczne dotyczące ustaleń stopy procentowej w USA. O godzinie 20.15 odbędzie się oświadczenie Komitetu Operacji Otwartego Rynku w skrócie FOMC. Poprzednia wartość jest równa wartości prognozowanej, czyli 0.25%. Zmiana stóp procentowych z pewnością wpłynie na pozycję dolara.
Paweł Kaczmarek
Komentarze walutowe mBrokers.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz