Fundusz inwestycyjny - co to jest?
Autor: człowieczek z błyskiem w oku
Fundusz inwestycyjny to instytucja finansowa, która poprzez wykorzystywanie różnych narzędzi lokuje środki powierzane przez klientów z wymiernym zyskiem. Rodzaj stosowanego sposobu inwestowania zależy od rynku, na jaki się decydujemy.
Według polskiego prawa instytucjami uprawnionymi do takiego inwestowania środków są wyłącznie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zarządzane zazwyczaj przez banki lub firmy specjalizujące się w tej branży. Środki wpłacane do funduszu przeliczane są na tak zwane jednostki uczestnictwa, które posiadają swoją zmienną wartość i wyceniane są codziennie na podstawie notowań podmiotów finansowych należących do funduszu. Oczywiście w każdej chwili możemy zbyć posiadane jednostki uczestnictwa za aktualną cenę. Wybierając taką formę inwestowania, oceniamy ryzyko utraty części środków, jak i potencjalny zarobek. Jednak niezależnie od wybranego funduszu, zawsze mamy zagwarantowany profesjonalizm ludzi, którzy zajmują się naszymi pieniędzmi.
Fudusze inwestycyjne możemy podzielić na kilkanaście rodzajów, kierująć się różnymi kryteriami, np. rynkiem inwestowania, ponoszonym ryzykiem, walutą itd.
Najpopularniejsze kryterium opiera się na ryzyku, jakie poności inwestor, tak więc fundusze podzielimy na :
- Fundusze Akcji
- Fundusze zrównoważone
- Fundusze stabilnego wzrostu
- Fundusze papierów dłużnych
- Fundusze rynku pieniężnego
Zaczynając od funduszy akcji, ryzyko utraty kapitału rośnie, jednak równocześnie maleje zysk. Na to, jaki fundusz jest odpowiedni dla nas, ma znaczenie wiele czynników, np. wiek, kwota inwestycji, czas, przez jaki zamierzamy inwestować.
Istnieje kilka podstawowych zasad przy inwestowaniu kapitału. Większość historii kapitałowej, jak i doświadczenie funduszy wykazuje generowanie większego zysku przy długoterminowych lokatach. Perspektywa kilku czy kilkunastu lat oszczędzania pozwala również na przeczekanie chwilowych załamań rynku. Systematyczność wpłat jest ważna nie tylko z racji generowania większego kapitału na funduszu. Mniejsze, a częstsze wpłaty zminimalizują ryzyko zainwestowania kwoty w czasie dekoniunktury. Nic nie zaburza spokoju inwestorom tak jak bessa na giełdzie. Nie panikujmy, zazwyczaj jest to okres przejściowy. W takich sytuacjach najgorszym posunięciem jest zmienienie funduszy. Jeśli jesteśmy bardzo zaniepokojeni, lepiej jest zmienić rodzaj czy rynek funduszu.
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz