30 listopada 2010

Po kredyt do PKO czy Pekao?

Po kredyt do PKO czy Pekao?


Autorem artykułu jest kubapigora




Banki PKO BP i Pekao S.A. walczą o rynek kredytów gotówkowych. Prezes Pekao mówił w ostatnim wywiadzie dla Pulsu Biznesu o wysokiej spłacalności ich taniego kredytu konsumpcyjnego. Czy zatem warto wybrać mniejszego konkurenta PKO BP?

W rankingu najtańszych kredytów gotówkowych króluje od dawna bank PKO BP, którego Max pożyczka jest jednaym z najpopularniejszych kredytów gotówkowych w naszym kraju. Rośnie mu jednak konkurent, którego poczynania mogą zaszkodzić gigantowi. Ostatnio na łamach prasy specjalistycznej, prezes Pekao S.A. ogłosił, że spłacalność jego kredytów gotówkowych ukształtowała się na poziomie powyżej 95%. A musimy wiedzieć, że niespłacone kredyty to główny czynnik wpływający na warunki udzielania kredytów przez poszczególne banki.


Co może nam zaoferować Pekao? Przede wszystkim elastyczne warunki spłaty. Podczas trawania umowy kredytowej warunki kredytu można renegocjować. Jak wiemy, kredyt w PKO nie należy do tanich kredytów, co dodatkowo podkreśla walory produktu mniejszego banku.


PKO broni się jak może, choć wciąż pozostaje na wygranej pozycji. Kredyty gotówkowe to największy znak zapytania na najbliższe lata dla tego banku. Wydaje się, że jedynym problemem PKO może być właśnie wspomniana spłacalność kredytów. Dlatego też bank udziela w kwocie do 5 tysięcy złotych kredytów na preferencyjnych warunkach. Daje on swoim klientom 6,99% odsetek i zero prowizji. Jedynym warunkiem udzielenia takiego kredytu (który przy tych warunkach staje się jednym z najtańszych kredytów gotówkowych) jest wykupienie ubezpieczenia lub prezdstawienie polisy, którą już posiadamy.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
PKO | Pekao

Konto w mBanku vs konto Lukas Bank?

Konto w mbanku vs konto Lukas Bank?


Autorem artykułu jest Szymon Machniewski




Mbank był pierwszym bankiem w Polsce, który wprowadził całkowicie darmowe konta. Lukas zaliczany jest do małych banków, ale posiadających wielu klientów. mBank jako pierwszy polski bank działający w wirtualnej rzeczywistości zdołał założyć kilkaset tysięcy kont. Ktora z ofert jest zatem korzystaniejsza dla klientów?

mBank na samym początku swojego istnienia zaproponował tak dobre warunku, że już wtedy banki funkcjonujące na tradycyjnych zasadach miały ogromne problemy z dorównaniem ofercie. W tym samym czasie Lukas dopiero raczkował i budował swoją ofertę. Początkowo Lukas proponował wysokie ceny za prowadzenie konta, jak również wszystkie operacje. Przypomnijmy, że mbank nie prowadzi tradycyjnych placówek kasowych, gdyż operacji można dokonywać tylko i wyłącznie poprzez bankomaty, wpłatomaty oraz zarządzając kontem przez internet. Operacje realizowane w ten sposób pozwalają na wysokie oszczędności, jeśli chodzi o całe funkcjonowanie banku. Mbank na próby dorównania swojej ofercie zaczął ją modyfikować. Lukas dosyć szybko zaproponował konta z identycznymi parametrami, ale na plus dla niego przemawiały placówki tradycyjne, które dla wielu klientów mają kluczowe znaczenie. Z biegiem czasu jednak okazało się, że konto w mbanku posiadać można zupełnie za darmo. Darmowe przelewy na koncie, darmowe prowadzenie, brak opłat za posiadanie karty, wypłaty z bankomatów i wiele innych. W zasadzie wyłącznie usługi dodatkowe wymagają płatności, Mbank podjął właściwą drogę, ale konkurencja, a w tym Lukas, kroczyła za nimi dalej. Lukas bank poprzez internet zaczął oferować m.in. lokaty internetowe czy też kredyty, a jego konto internetowe zostało pozbawione opłat. W zasadzie o każdą usługę wnioskować można bez konieczności pojawiania się banku, a to ogromny plus.


Lukas Bank oraz mbank posiadają w swojej ofercie konta osobiste nie wymagające opłat za ich podstawowe funkcje. mbank jednak daje możliwość korzystania za darmo z usług dodatkowych, takich jak korzystanie za darmo ze wszystkich bankoamtów. Z drugiej strony Lukas, posiada tradycyjne placówki, a to dla wielu klientów jest parametr decydujący o przewadze tego właśnie banku.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
mBank | Lukas Bank

Rozwój Polbanku

Rozwój Polbanku


Autorem artykułu jest Szymon Machniewski




Polbank pojawił się w Polsce już dobre kilka lat temu, a dopiero teraz przeprowadzane jest podsumowanie tego co udało się osiągnąć temu właśnie bankowi. Polbank zyskał miano marki godnej zaufania, a w tej dziedzinie działalności wydaje się to być kluczowe. Polbank wiele zrobił dla polskiej bankowości.

Polbank Efg to nazwa handlowa EFG Eurobank Ergasias S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce. Marka jest własnością banku pochodzącego z Grecji - EFG Eurobank Ergasias. W swojej ofercie bank posiada w zasadzie wszystkie produkty i usługi bankowe, skierowane zarówno do klientów indywidualnych jak również i firm. Biorąc pod uwagę szybkość rozwoju banku należy stwierdzić, że właściciele instytucji nastawili się na bardzo dynamiczne zdobycie rynku w Polsce. Bankowość w naszym kraju jest branżą strasznie konkurencyjną, dlatego też zyskanie w niej wysokiej pozycji wręcz graniczy z cudem, a zarazem jest świadectwem tego, na jakim poziomie prowadzone są działania promocyjne banku.


Wątpliwości co do zasad funkcjonowania tego banku w Polsce pojawiły się już na samym początku, gdy tylko marka pojawiła się na polskim rynku. Wówczas Polbank Efg uznany został za jednostkę, które nie do końca powinna działać w Polsce na zasadach oddziału banku zagranicznego, gdyż funkcjonuje przecież poprzez tzw. paszport europejski. Dzięki posiadaniu europejskiego paszportu Polbank Efg nie musiał w Polsce zdobywać wielu zezwoleń - otrzymał je z góry. Niemniej jednak bank nie wybrał najkorzystniejszej dla siebie drogi i podlega stare greckim organom kontrolnym. Jakie są największe minusy braku kontroli ze strony Polski? Otóż środki powierzane temu bankowi nie są chronione Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, tak więc w przypadku upadku banku, klienci nie mają najmniejszych szans na odzyskanie pieniądzy. Jeśli sprawdzicie banki w Polsce - lista zawierać będzie kilka pozycji, które działają na identycznych zasadach. Klienci powinni zdawać sobie z tego sprawę.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

29 listopada 2010

Gdzie udać się po pożyczkę gotówkową

Gdzie udać się po pożyczkę gotówkową


Autorem artykułu jest Wieleba




To gdzie się udamy po pożyczkę w dużej mierze zależy od tego, jakie zobowiązanie chcemy otrzymać. Wpływ na naszą decyzje ma również bardzo często reklama zachęcająca do skorzystania z tej a nie innej oferty konkretnego pożyczkodawcy.

Jednak w staraniach się o wiele rodzajów pożyczek czy też kredytów znaczenie ma nie tylko to, czego my oczekujemy od instytucji zajmującej się takową działalnością, ale również to, jakie wymagania ma taka instytucja wobec swojego przyszłego klienta. Podmioty zajmujące się pożyczaniem pieniędzy możemy podzieli na dwie zasadnicze grupy. Są to banki oraz instytucje pozabankowe.


Zarówno te pierwsze jak i te drugie posiadają pewne standardy, według których dobierają swoich klientów. W przypadku banków duże znaczenie w wielu wypadkach ma historia kredytowa osoby starającej się o kredyt, czyli to, w jaki sposób radziła ona sobie z poprzednimi zobowiązaniami. W wypadku, gdy taka historia okaże się negatywna osoba taka może mieć problem z zaciągnięciem pożyczki, o którą się stara. W odniesieniu do instytucji pozabankowych w dużej mierze podejście do spraw tego typu jest odmienne.


Podmioty tego typu mają w swojej ofercie wiele pożyczek i kredytów, które nie wymagają weryfikacji klienta pod względem zobowiązań zaciąganych w przeszłości. Kredyty pozabankowe są, zatem łatwiej dostępne dla osób z negatywnymi doświadczeniami. Możemy tu mieć do czynienia zarówno z drobnymi sumami rzędu kilkuset złotych jak i o wiele większymi kwotami. W przypadku pożyczek tego typu trzeba jednak uważać na dodatkowe opłaty, prowizje i na wysokość oprocentowania.


Warto odnotować, że formą kredytów pozabankowych są pożyczki prywatne, które funkcjonuję jako social lending.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
pożyczka gotówkowa

Jaka karta jest najlepsza dla Ciebie?

Jaka karta jest najlepsza dla Ciebie?


Autorem artykułu jest Joanna M.




Banki zasypują cię ofertami różnych kart: debetowa, kredytowa, przedpłacona... Może warto się zdecydować - tylko, na którą? Karta to obecnie standard, wygoda, bez której nie możemy sobie wyobrazić większych zakupów, tankowania samochodu, a nawet prywatnej wizyty u lekarza.

Gotówka nadal jest potrzebna a znacznie wygodniej jest nam nosić mały kawałek plastiku niż plik banknotów lub drobnych monet. Karta umożliwia najwygodniejszy dostęp do pensji, która w większości firm wypłacana jest na konta bankowe. Na początku musimy zapoznać się z tym, jak działają poszczególne rodzaje kart i wtedy możemy wybrać najlepszą dla siebie.


-Debetowa, wygoda dla każdego. Karty debetowe to najpopularniejszy rodzaj kart, większość z nas posiada w swoim portfelu, choć jedną. Taką kartę bank może udzielić dosłownie każdej osobie, która zakłada konto bankowe. Ta karta jest jakby kluczem do korzystania ze środków, jakie gromadzisz na swoim koncie. Możesz nią zapłacić w sklepie oraz wyciągniesz pieniądze z bankomatu. Płacąc kartą, korzystasz tylko z pieniędzy, zgromadzonych na koncie. Chyba, że bank przyzna ci limit odnawialny na koncie- możliwość zadłużenia na określoną kwotę. Wydanie takiej karty jest zwykle bezpłatne, a jeśli bank pobiera jakieś opłaty to nie więcej niż 5 zł. miesięcznie. Wypłaty z bankomatu twojego banku są bezpłatne. Natomiast prowizje od wypłat w bankomatach konkurencji zazwyczaj są zależne od wypłacanej kwoty.


-Kredytowa, na ekstra wydatki. Oprócz tego, że karta kredytowa spełnia funkcje karty płatniczej, jest to także forma kredytu. Możesz płacić pieniędzmi przyznanymi ci przez bank w ramach uzgodnionego z bankiem limitu określonego m.in. na podstawie zaświadczeń o zarobkach. Oprócz tego limitu bank także ustali kwotę minimalną, którą musisz wpłacać co miesiąc. Zwykle wynosi 5 proc. wypłacanego kredytu (przy limicie 3 tys. to 150 zł.). Kartą zapłacisz nie tylko w sklepie, ale także za zakupy on-line. Można oczywiście wypłacać pieniądze z bankomatu jednak wtedy bank pobiera wysoką prowizję. Tak, więc karta kredytowa jest idealnym rozwiązaniem do transakcji bezgotówkowych. Taka opcja jednak jest zdecydowanie dla osób zdyscyplinowanych. Należy pamiętać o dacie końca okresu bezodsetkowego i spłacić całość zadłużenia przed upływem tego terminu. Co miesiąc lepiej też wpłacać więcej niż kwota minimalna. Trzeba także kontrolować swoje wydatki, sprawdzać je w Internecie i zbierać potwierdzenia transakcji. Banki pobierają opłaty za wydanie karty jak i (raz na rok) za jej użytkowanie. Jeśli jednak wykonasz określoną liczbę transakcji na określoną kwotę, bank oczywiście może odstąpić od pobierania tych opłat. Karta kredytowa, jak każda pożyczka wiąże się oczywiście z odsetkami a oprocentowanie w tym przypadku sięga nawet 20 proc. Jednak zazwyczaj okres bezodsetkowy trwa od 50 do 60 dni. Jeśli przed jego upływem spłacisz całość zaciągniętych wobec banku zobowiązań- nie zapłacisz żadnych odsetek.


-Przedpłacona, dla twojego dziecka Wygodnym i bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest także karta przedpłacona (pre-paid), zwana potocznie elektroniczną portmonetką. Posługujesz się nią dokładnie tak samo jak kartą debetową (płacisz kartą, korzystasz z bankomatu). Jednak nie jest do niej przypisane twoje konto osobiste w banku, ale odrębny, "techniczny" rachunek otwierany na okres od roku do trzech lat. Rachunek ten zasilasz jednorazowo lub wielokrotnie. Z takiego konta jednak nie możesz zrobić przelewu, po prostu wpłacasz pieniądze na kartę. Sami decydujemy, jaką kwotę wpłacimy na rachunek. Dlatego też jest to doskonała i wygodna forma wypłaty kieszonkowego dla nastolatka. Kartą tą mogą posługiwać się dzieci, które ukończyły 13 lat. Możesz także kupić tak zwaną upominkową kartę "pre-paid" i podarować ją komuś, na przykład, jako bon do wykorzystania na zakupach lub wyjeździe. Zakup samej karty to wydatek od 5 do 25 zł. Niektóre banki pobierają także prowizję od wypłaty gotówki z bankomatu (nie więcej niż 5zł.).


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
karta kredytowa

Czy Szwecja stanie się pierwszym krajem, w którym można będzie płacić wyłącznie kartą?

Czy Szwecja stanie się pierwszym krajem, w którym można będzie płacić wyłącznie kartą?


Autorem artykułu jest Joanna M.




Szwecja będzie najprawdopodobniej pierwszym krajem na świecie, w którym całkowicie zniknie możliwość płacenia gotówką. Domagają się tego związki zawodowe sektora finansowego, mające również poparcie banku centralnego.

Chodzi tutaj o powstrzymanie fali napadów na szwedzkie oddziały banków, których ofiarami są głównie konwojenci oraz osoby zajmujące się obsługą klientów. Przykładem podobnego rozwiązania jest sytuacja z przed roku, gdy po serii napadów na kierowców transportu miejskiego w Sztokholmie, firma sięgnęła po radykalną metodę-nie można już kupić biletu autobusowego za gotówkę.


W tą kampanię włączyli się także celebryci. Lider zespołu Abba, Bjorn Ulvaeus mówi: Nie widzę żadnych przeszkód w likwidacji płatności gotówką. Nawet osoby starsze powinny się do tego przyzwyczaić, jeśli w zamian będą czuły się bezpieczniej. Kampanię poparł rónież bank centralny. Jego wiceprezes Lars Nyberg uważa, że obroty bezgotówkowe w znaczącym stopniu zmiejszają koszty prowadzenia biznesu (m.in. nie są już potrzebne zabezpieczenia transportu pieniędzy).


W minionych 10 latach liczba takich transakcji bezgotówkowych wzrosła w Szwecji aż pięciokrotnie, a ich wartość ośmiokrotnie. Oznacza to, że Szwedzi coraz częściej sięgają po karty płatnicze również do przeprowadzenia małych transakcji. Szwedzki bank centralny ma prawo do rezygnacji z emisji banknotów i monet, gdyż kraj wciąż nie przystąpił do strefy euro. Oczywiście pojawiają sie także przeciwnicy takich zmian, którzy tłumaczą, że mimo iż płatności gotówką są mniej wygodne, to ich najważniejszą zaletą jest zupełna anonimowość.


Płacąc kartą można szczegółowo odtworzyć życie jej właściciela. A tego niektórzy ludzie sobie po prostu nie życzą. Co więcej, dla pewnej grupy ludzi życie bez gotówki jest niewyobrażalne. To przecież jedyny sposób na zarobienie pieniędzy przez żebraków i ulicznych artystów, których bardzo często można spotkać w centrum Sztokholmu.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

„Aby uniknąć kryzysu, musimy ograniczyć kredyty”

„Aby uniknąć kryzysu, musimy ograniczyć kredyty”


Autorem artykułu jest Joanna M.




W ostatnim czasie Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała specjalny raport o przyczynach zwiększania się akcji kredytowej w Hiszpanii, Portugalii oraz Irlandii w okresie przygotowania i członkostwa w strefie euro.

Jest to jakby wytłumaczenie działań KNF związanych z ograniczaniem dostępu do kredytów (rekomendacja S, SII oraz T). Komisja obawia się, że łatwy dostęp do kredytu w przyszłym czasie przerodzi się w niebezpieczny boom. Tak było w przypadku gospodarki hiszpańskiej oraz irlandzkiej.


Dla twórców raportu boom oznacza niezrównoważony, niestabilny wzrost akcji kredytowej, któremu towarzyszy wzrost dźwigni finansowej oraz pożyczanie na inwestycje coraz gorszej jakości. Autorzy wskazują, iż mimo, że w Irlandii akcja kredytowa zaczęła narastać już w latach 80., to dopiero w okresie przed wejściem do strefy euro oraz po przyjęciu euro, doszło do drastycznego jej zwiększenia. Głównymi powodami były obniżka stóp procentowych oraz wzrost popytu krajowego. Do tego doszła jeszcze ogromna konkurencja wśród banków. Instytucje walcząc o klientów proponowały coraz tańsze kredyty. Gdy w 2006 roku ceny nieruchomości zaczęły spadać wartość zaciągniętych kredytów okazała się znacznie większa niż zabezpieczenia.


Prawdziwe załamanie przyszło jednak w 2008 roku, gdy z powodu kryzysu pogorszyła się spłacalność kredytów. Podobna sytuacja miała miejsce w Hiszpanii, w której dynamika kredytów hipotecznych w 2006 roku sięgnęła 25 proc. A rynek był sztucznie pompowany przez zagraniczne instytucje, które nadmiernie w niego inwestowały. Wtedy zapanował optymizm wśród gospodarstw domowych, które uwierzyły, że tak dobra koniunktura jeszcze długo się utrzyma i coraz bardziej się zadłużały. W efekcie w Hiszpanii jest tysiące pustych mieszkań, które banki zabierały za nie spłacane długi.


Eksperci uważają, że bardzo mało prawdopodobne jest to, aby w Polsce doszło do podobnej sytuacji jak w tych krajach. Jednak zaznaczają, że potrzebny jest system wczesnego ostrzegania. Jednak KNF uważa, że powtórka jest niestety bardzo prawdopodobna. Patrząc na doświadczenia tych krajów, które ostatnio przystępowały do strefy euro, Polska musi być przygotowana na to, że integracja walutowa, eliminując ryzyko kursowe i ułatwiając dostęp do taniego zagranicznego kapitału, stworzy warunki do szybszego rozwoju przez banki akcji kredytowej.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Korzystaj z karty kredytowej z głową, unikniesz naliczania odsetek

Autorem artykułu jest Joanna M.




Brakuje ci pieniędzy, ale nie chcesz zaciągać kredytu w banku? Idealnym rozwiązaniem dla ciebie może być karta kredytowa. Pozwoli ona szybko, bezpiecznie i wygodnie zapłacić w sklepie, na stacji benzynowej czy w restauracji.

Niemal wszystkie banki oferują karty kredytowe. Wystarczy tylko złożyć w swoim oddziale banku wniosek o jej wydanie. Bank oczywiście oceni ile może przyznać ci pieniędzy.
Korzystanie z takiej karty nie różni się od używania zwykłej karty debetowej, którą każdy otrzymuje do swojego konta bankowego. Płacąc takimi kartami po prostu wprowadzasz swój indywidualny PIN albo podpisujesz się pod wydrukiem z kasy.
Używając karty kredytowej pilnuj terminów spłaty zaciągniętego długu, dzięki temu unikniesz płacenia odsetek od kwoty, którą wydałeś. Maksymalny okres bezodsetkowy jest zapisany w regulaminie, jaki dostajesz z umową o korzystanie z karty. Może on wynosić nawet 50 dni. Musisz jednak pamiętać, że czas ten liczony jest od początku tzw. okresu rozliczeniowego (to 30 dni, w czasie których dokonujesz zakupów używając karty). Po tym okresie masz ok. 20 dni na spłatę. Jeśli spłacisz całą kwotę w terminie zwracasz bankowi tylko tyle, ile wydałeś wcześniej.

A co zrobić jeśli nie masz wolnej gotówki, by, nie przekraczając tego terminu, ją zwrócić? W tej sytuacji możesz spłacić conajmniej kwotę minimalną, widoczną na zestawieniu wydatków. Resztę możesz spłacić później. Jednak wtedy będą oczywiście naliczane odsetki, ale tylko od niespłaconej kwoty. Każdy z nas pewnie zastanawia się jakiej wysokości. Oprocentowania ustala bank, a każdy posiada je w umowie o kartę.

Jednak nie warto się spóźniać ze spłatą, gdyż nawet kilkudniowe opóźnienie w spłacie może się wiązać z zablokowaniem karty oraz dodatkową opłatą.
Kartą kredytową możesz oczywiście wypłacać pieniądze z bankomatu, jednak wtedy płacisz odsetki, liczone już od dnia wypłaty. Zdecydowanie taniej więc jest używać jej do płacenia w kasach.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
karty kredytowe

28 listopada 2010

Dogadać się z bankiem w sprawie kredytu będzie łatwiej dopiero za dwa lata

Dogadać się z bankiem w sprawie kredytu będzie łatwiej dopiero za dwa lata


Autorem artykułu jest Joanna M.




Na początku 2008 roku bankowcy zachęcali do zawierania kolejnych umów kredytowych nawet mocno zadłużonych przedsiębiorców. Za to już pod koniec roku można było usłyszeć o wycofaniu się z umowy przez banki oraz ponaglenie do spłaty zobowiązań.

Wiele firm, które wcześniej zaciągnęły kredyty miały problemy ze spłatami oraz zaczęły przynosić straty. Jednak nie wszystkie. Banki w niektórych ocenach firm pomyliły się. A przez to relacje między przedsiębiorcami a bankami w tamtym okresie osłabiły się w dużym stopniu.
Teraz banki deklarują, że taką politykę zaostrzania wymogów dotycząca kredytów zakończyły na początku tego roku. Natomiast przedsiębiorcy uważają, ze oprocentowanie, prowizje oraz wartość wymaganych zabezpieczeń jest wyższa niż w ubiegłym roku. Polityka stosowana obecnie przez instytucje bankowe może zniechęcić przedsiębiorstwa. Banki staranniej sprawdzają wszystkie dokumenty, dane firmy, jako zabezpieczenie preferują głównie nieruchomości, co dla małych firm zamyka drogę do otrzymania kredytu.
Jednak mimo tego przedsiębiorcy zauważają pierwsze oznaki powrotu do normalności- banki biorą pod uwagę historię kredytową, czego przed rokiem niestety nie robiły. Również mają inne podejście do stałych klientów. To uspokojenie relacji między bankami a przedsiębiorstwami wynika także z tego, że firmy obecnie nie palą się aż tak do zaciągania kredytów jak przed rokiem. Niestety bezrobocie nadal nie maleje, koniunktura za granicą obecnie jest niepewna, dlatego też firmy boją się zaryzykować i ograniczyły swoje inwestycje. A jeśli potrzebują dodatkowych pieniędzy to najpierw korzystają ze swoich własnych środków. Jednak ci, którzy nie posiadają żadnych rezerw maja poważny problem. Pamiętając sytuację z przeszłości, gdy po spowolnieniu gospodarczym w latach 2001-2002 wartość kredytów udzielanych przedsiębiorcom zaczęła rosnąć dopiero w 2005 roku, to analogicznie na chwilę obecną, kredyt będzie można uzyskać bez większych problemów dopiero w 2012 roku.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Emeryci w polskich bankach

Emeryci w polskich bankach


Autorem artykułu jest Krzysztof Krzysztofowicz




Pomimo tak wieloletniej tradycji, jaką ma bankowość w Polsce, nadal wiele osób nie posiada jakiegokolwiek konta w banku. Wspomniana grupa to głównie osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia i osoby bezrobotne, prowadzące gospodarstwa rolnicze, mieszkańcy wsi i uczniowie.

W większości osób sytuacja ta zmienia się na przestrzeni czasu, jednak najtrudniej do posiadania własnego konta bankowego jest przekonać rencistę i emeryta.


Przyzwyczajenie to druga natura człowieka, bo skoro tyle lat nie miał konta, to pewnie nie było mu potrzebne. Osoby te związane są przyzwyczajeniem, że pieniądze do domu przynosi im listonosz, a płatności dokonują na Poczcie Polskiej. Jak widać więc walka tu się nie toczy o to emerytowi utrudnić życie, tylko żeby było mu wygodniej. Głównym argumentem do zmiany tego nawyku może być wysokość opłat manipulacyjnych w okienku. Dlatego banki w Polsce mają dość ubogą ofertę dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Rachunek przystosowany do specjalnego klienta powinien być prostu w obsłudze, z łatwym dostępem do gotówki. Dodatkową zaletą są także niska opłata za obsługę konta i dużo niższe opłaty za przelewy. Warto by również rozważyć dołożenia do oferty konta dla emeryta opcji dodatkowego ubezpieczenia się, na co osoby w wieku +60 zwracają szczególną uwagę.


Starając się powiększać ilość klientów, banki w Polsce nie powinny lekceważyć tak dużej grupy potencjalnych klientów jak emeryci i renciści – powinno się ich również edukować, czym jest bankowość i usługi finansowe. To przecież oni najczęściej mają nawyk odkładanie pieniędzy na tzw. „czarną godzinę”, a zatem banki mogły by im proponować lokaty długo i krótkoterminowe przy obopólnym zysku. Przecież nie wszyscy mają głodowe emerytury i nawet na rachunkach bieżący będą mieli spore pieniądze. Należy trzymać się zasady, że gdzie ludzie tam i pieniądze.


---

Banki - sprawdź lub dodaj opinię!



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
konto dla emeryta

Umowy w banku. Sprawdź na co zwracać uwagę.

Umowy w banku. Sprawdź na co zwracać uwagę.


Autorem artykułu jest Joanna M.




Starasz się zawsze czytać umowy przed jej podpisaniem. Jednak czasem jej zapisów jest mnóstwo, dodatkowo zawierają różne odesłania do innych dokumentów czy regulaminów. Łatwo więc się pogubić. Na co powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę przy umowach z bankami?

-Jeśli bardzo często korzystasz z kart kredytowych zwróć uwagę na zapisy w umowie dotyczące terminu spłaty zadłużenia. Zdarza się, że banki zastrzegają sobie, iż ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego przyjmują wpłaty tylko do określonej godziny, a późniejsze wpłacają dopiero następnego dnia. Przez to będą naliczane ci odsetki.
-Przy spłacaniu kredytu lub pożyczki powinieneś sprawdzić w banku, jakie pobierają prowizje i opłaty. Dowiesz się ile może cię kosztować opóźnienie w spłacie. Niektóre banki wysyłają monity już po dwóch dniach i nie ograniczają się do jednego, a każdy kosztuje od 20 do 35 zł.
-Powinniśmy być ostrożnymi nawet podczas wykonywania przelewów. Musimy upewnić się czy na pewno są darmowe. Jeśli np. mamy określone daty wykonywania przelewów, a jednak chcemy z pewnych powodów zlecić wykonanie przelewu w innym terminie, to upewnijmy się czy za takie przesunięcie nasz bank nie pobierze dodatkowej prowizji.
-Szukajmy gwiazdek i wprost pytajmy o ukryte koszty. Niektóre banki pobierają opłaty nawet za błędne podanie numeru konta odbiorcy i taka zmiana moze nas kosztować 15-20zł. Zmiana naszego konta na tańsze również jest płatne.
-Możesz sprawdzić swój bank. Instytucje ekonomiczne są kontrolowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli więc jakieś postanowienie w umowie twojego banku budzi wątpliwość- możesz zgłosić to do UOKiK-u (na zasadzie skargi obywatelskiej). Jeżeli będzie to konieczne zostanie wszczęte postępowanie.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Szybkie pożyczki? Sprawdź ile będą Cię kosztować

Szybkie pożyczki? Sprawdź ile będą Cię kosztować


Autorem artykułu jest Joanna M.




Wszelkie dodatkowe koszty, które musimy zapłacić przy otrzymaniu szybkiej pożyczki mogą nawet przekroczyć samą kwotę pożyczki! Dlatego też zanim podpiszemy umowę, powinniśmy porównać koszty pożyczki z innymi ofertami dotępnymi na rynku.


Firmy, które zajmują się udzielaniem szybkich pożyczek gotówkowych reklamują się w prasie, radiu i na ulicach, obiecują nam nawet do kilku tysięcy złotych w 15 minut bez zbędnych formalności.
Jest to bardzo atrakcyjna oferta dla nas, jednak czasem może ona stać się naszym przekleństwem. Może bowiem okazać się, że spłacając tę "niskooprocentowaną" pożyczkę, musimy oddać drugie tyle pieniędzy. Jednak tego nieprzyjemnego zaskoczenia można uniknąć przestrzegając kilku ważnych zasad.

Pożyczka, która jest najniżej oprocentowana, może w rzeczywistości się okazać o wiele droższa od tych udzielanych przez banki. Wszystko przez dodatkowe koszty, o których zazwyczaj nie ma mowy w reklamach, a w umowach i regulaminach są zapisane drobnym drukiem.

Niestety tak na prawdę to my popełniamy błąd, gdyż podpisujemy dokumenty bez wcześniejszego przeczytania umowy i regulaminu. Tak więc przed złożeniem podpisu należy uzyskać wyczerpujące informacje na temat harmonogramu spłat, wysokości rzeczywistej stopy procentowej, a przede wszystkim zwrócić uwagę na informacje zapisane drobnym drukiem. Będą to najczęściej dodatkowe opłaty związane z obsługą pożyczki. Lepiej zabrać formularz do domu dzień wcześniej, dokładnie przeczytać i skonsultować ze znajomymi lub powiatowym rzecznikiem konsumentów. Przedstawiciel firmy powinien udostępnić nam formularz umowy na naszą prośbę.

Oprócz samego oprocentowania musimy pamiętać, że firma może doliczyć nam, np. dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci lub choroby, opłatę za rozpatrzenie wniosku, czy karne odsetki za przedterminowa spłatę. W niektórych przypadkach należy także doliczyć opłatę za obsługę domową – w sytuacji gdy przedstawiciel przynosi nam gotówkę do domu lub zgłasza się osobiście po każdą ratę. W praktyce jest to najczęściej najwyższa dodatkowa opłata sięgająca nawet kilkuset złotych.

Szybkie pożyczki gotówkowe mają nam pomóc w sytuacjach kryzysowych, gdy nie mamy pieniędzy na nagłe wydatki. Dlatego też nie powinniśmy na pewno ich zaciągać na jakieś zbędne wydatki i w sytuacjach, kiedy możemy pożyczyć potrzebną kwotę od rodziny czy znajomych.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
pożyczki gotówkowe

Lokaty bankowe a fundusze inwestycyjne

Lokaty bankowe a fundusze inwestycyjne


Autorem artykułu jest Joanna M.




W krajach rozwiniętych fundusze inwestycyjne są bardzo popularnym sposobem lokowania nadwyżek finansowych inwestorów jak i przedsiębiorstw. Przekonajmy się dlaczego właśnie fundusze inwestycyjne mogą być bardzo atrakcyjną alternatywą dla lokat.

-Fundusz jest bardzo elastyczną formą lokowania pieniędzy ze względu na nieograniczoną płynność. Nie musimy z góry decydować o czasie, na jaki chcemy ulokować środki. Co więcej, w każdej chwili możemy wypłacić pieniądze, nie tracąc całości czy też części odsetek za okres, gdy środki były zainwestowane w fundusz.
-Zazwyczaj stopa zwrotu z inwestycji w fundusz jest wyższa od oprocentowania lokat, które oferują banki.
-Trzeci i najważniejszy powód to fakt, że ryzyko utraty środków, które ulokujemy w banku może być znacznie większe od ryzyka inwestycji w fundusz pieniężny. Przykładem jest kryzys w latach 2007-2008, który udowodnił nam, że ryzyko upadku każdego banku jest możliwe. Natomiast w przypadku funduszy inwestycyjnych ryzyko bankructwa nie występuje.
Wybór odpowiedniego funduszu jest bardzo ważna. Biorąc pod uwagę stabilność wyników, powinniśmy zwrócić uwagę na UniWIBID (w PLN) a także UniEURIBOR (w EUR). Ich historia pokazuje, że cena ich jednostek uczestnictwa stabilnie wzrasta, zarówno w długim jak i krótkim terminie. Zaletą jest także bardzo łatwy dostęp do ulokowanych środków- w każdej chwili można złożyć dyspozycję wycofania a już następnego dnia otrzymamy pieniądze wraz z wypracowanym zyskiem w czasie trwania lokaty. Jednak najważniejsze są wyniki osiągane przez wspomniane wyżej subfundusze. Od samego początku ich istnienia osiągają one wyniki lepsze od benchmarku (stawka 1-miesięcznych lokat z rynku międzybankowego).


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
lokaty | fundusze inwestycyjne

Konto oszczędnościowe

Autorem artykułu jest Szymon Machniewski




Metody wykorzystywania oszczędności stale się zmieniają. Banki oraz firmy zajmujące się inwestycjami, starają się przygotować nam metody gwarantujące zyski oraz bezpieczeństwo naszych środków. Jaka usługa jest obecnie najbardziej popularna?

W zasadzie najważniejszą usługą jest obecnie konto oszczędnościowe. Banki poszły po rozum do głowy i przygotowały usługę, która jest dużo korzystaniejsza choćby od lokaty terminowe. Na czym zatem dokładnie polega ta usługa?


Otóż klienci, którzy zakładają konta osobiste, mają również możliwość korzystania z dodatkowej, w większości przypadków darmowej usługi. Konto oszczędnościowe jest podpinane pod konto główne, a następnie możecie z jednego na drugie przelewać środki. Środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są wysoko oprocentowane - nawet 5% w skali roku. Tyle mniej więcej zarobić można również na rocznej lokacie terminowej! Jakie zatem są najważniejsze różnice pomiędzy usługami? Oczywiście mają one swoje źrodło przede wszystkim w niezamrażaniu pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Najczęściej konto oszczędnościowe daje możliwość jednego bezpłatnego transferu pieniędzy z konta i nie jest to związane z utratą odsetek. Wypłat z konta oszczędnościowego dokonywać można znacznie więcej, ale kolejne będą już wszędzie płatne. Konta oszczędnościowe stały się szczególnie popularne po tym, jak do lokat terminowych wprowadzono podatek Belki. Wtedy klienci czekali na nowy produkt bankowy, który spełni ich oczekiwania i taki właśnie otrzymali. Konto oszczędnościowe otrzymać już można w zdecydowanej większości polskich banków. Dla banków jest to metoda na zatrzymywanie oszczędności klientów na konbtach bankowych, a tym samym możliwość dysponowania nimi.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
konto oszczędnościowe

Potwierdzenia przelewów przez sms

Autorem artykułu jest kubapigora




Już większość bankow internetowych oferuje nam potwierdzenie realizacji transakcji poprzez sms. Dawniej używane karty kodów TAN przechodzą do lamusa. Informację o wprowadzeniu nowego systemu ogłosiło już kilka największych polskich banków internetowych.

Darmowe konta bankowe to dziś towar finansowy najchętniej rozchwytywany przez młodych ludzi. Dostępność do wszelkiego rodzaju usług finansowych, takich jak płatności przez internet, czy przelewy zagraniczne, kusi nawet kilkunastolatków.


Co jednak z bezpieczeństwem takich kont?


Na szczęście nie musimy się już obawiać o utratę naszych pieniędzy podczas używania kont internetowych. Szyfrowane połączenia poprzez SSL nie pozwalają nieporządanym intruzom do wglądu w informacje znajdujące się na naszym koncie. Dodatkowo banki oferują ubezpieczenie naszych pieniędzy, za które najczęściej nie musimy nic płacić.


Karty kodów?


Karty kodów były od wielu lat podstawowym sposobem potwierdzania naszej osobowości, gdy system banku chciał wygenerować jakąkolwiek płatność. Wyglądało to tak, że logowaliśmy się do systemu uzywając loginu i hasła (klucza) a następnie, pozleceniu płatności musieliśmy transakcję potwierdzic kodem z karty kodów. Karty kodów były najczęściej zdrapkami z określoną liczbą ponumerowanych pól. System prosił nas o zdrapanie jednego pola i podania numeru spod zdrapki.


Potwiardzenia płatności przez sms


Dziś do wielu kont bankowych (a od dziś do popularnego konta internetowego) otrzymujemy możliwość wygenerowania przez system na koncie bankowym kodu i przeslania go na nasz telefon komórkowy. Działa to tak, że najpierw w systemie aktywujemy nasz numer telefonu. Może to być jakikolwiek telefon w polskiej sieci.


Następnie, gdy chcemy zdefiniowac nową płatność, wyslać przelew lub aktywować nową karte debetową, system poprosi nas o wpisanie kodu, który właśnie wysłał na nasza komórkę.


Po wpisaniu kodu, płatność jest automatycznie akceptowana, tak jak było to w przypadku zwykłych kart kodów (lub tzw. kart TAN).


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Plastikowe pieniądze - czyli wszystko o kartach

Autorem artykułu jest Joanna M.




Ułatwiają życie. Pozwalają nie nosić przy sobie gotówki a w razie potrzeby zaciągnąć kredyt. Ale jak we wszystkim tak i w posługiwaniu się kartą trzeba znać umiar. Inaczej może nas to sporo kosztować.

-Jakie są rodzaje kart:
Kredytowe- pozwalają nam zaciągnąć kredyt na określony czas. W dniu rozliczenia, po zamknieciu cyklu rozliczeniowego i następującym po nim zakończeniu okresu bezodsetkowego, należy spłacić należność. Możesz oczywiście pozbyć się długu w całości (wtedy nie zapłacisz odsetek) albo tylko częściowo (co najmniej 5 proc.). Wtedy zapłacisz odsetki ale jedynie od pozostałej kwoty. Karta kredytowa jest bardzo przydatna ale przy transakcjach bezgotówkowych. Wtedy są one bezpłatne. Natomiast za każdym razem gdy wypłacamy pieniądze bank nalicza nam prowizję.
Debetowe- służą do wypłaty pieniędzy z bankomatu i dokonywania transakcji bezgotówkowych np. w sklepie. Nie mają jednak opcji kredytowania. Są ściśle związana z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, płatność taką kartą nie może przekroczyć wartości posiadanych na koncie środków.
Obciążeniowe (charge)- jest to połączenie karty kredytowej i debetowej. Umożliwia zaciągnięcie kredytu, który należy spłacić (w całości) w określonym czasie (zwykle miesiąc). Za transakcje gotówkowe i bezgotówkowe bank pobiera prowizję.
Przedpłacone (pre-paid)- umożliwiają dokonania transakcji do wysokości kwoty, którą karta wcześniej została zasilona. Mogą być wydane na okaziciela. Takie karty bardzo często wykorzystywane są jako prezenty lub tez karty lojalnościowe w sklepach.
Wirtualne- przeznaczone są do płatności wyłącznie przez Internet. Nie można się więc nimi posługiwać fizycznie. Chociaż posiadacz może otzrymać kartonik, to wykorzytuje jedynie numer umieszczony na nim.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
karty kredytowe

Kredyt konsolidacyjny

Autorem artykułu jest Szymon Machniewski




Według raportów polskich instytucji, aż ponad połowa naszych rodaków ma problemy z terminowym spłacaniem należności. Największą plagą jest jednak nieumiejętne, a raczej nierozsądne podejmowanie decyzji o kolejnych kredytach, czego efektem są wyłącznie problemy.

Nie da się ukryć, że człowiek, któremu brakuje pieniędzy i który nie potrafi znaleźć ich na tradycyjne sposoby, chwyta się czegokolwiek, by tylko te pieniądze zyskać. Jeśli posiadamy jeszcze zdolność kredytową to bez wątpienia zdecydujemy się na sięgnięcie po kredyt gotówkowy, czyli najmniej opłacalną formę uzyskiwania pieniędzy, nie licząc oczywiście pożyczek od osób fizycznych. Pożyczka hipoteczna czy gotówkowa od osoby fizycznej to ogromny koszt, na który jednak wielu się decyduje. Desperacja powoduje, że czujemy się zmuszeni do zaciągnięcia takiej pożyczki. Najwięcej problemu mają ci klienci, którzy zaciągnęli wiele kredytów i nie dają rady podołać ich spłacie. Dla nich właśnie banki stworzyły produkt kredytowy o nazwie kredyt konsolidacyjny. Zadaniem tego kredytu jest ratowanie klientów, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie nawet kilkunastu kredytów, a teraz mają poważne problemy z ich terminowym spłacaniem. Poprzez konsolidację, wszystkie kredyty łączone są w jedno zobowiązanie.


Nie należy ukrywać, że kredyt konsolidacyjny jest nie tyle sposobem na jakieś dużo mniejsze zobowiązanie, co raczej na zmianę jego kłopotliwości. Dziesięć kredytów to konieczność udawania się do dziesięciu banków, w których oddzielnie należy regulować zobowiązania. Oczywiście sumaryczne odsetki są również wówczas o wiele większe niż przy jednym kredycie, ale konsolidacja pozwala na płacenie wszystkich zobowiązań poprzez jedną ratę, a dodatkowo jeszcze owa rata może być sporo niższa niż w przypadku wielu, odrębnych rat. Kredyt konsolidacyjny szczególnie popularny stał się w ostatnich latach, gdy okazało się, że banki dawały kredyty gotówkę na wyrost, a ludzie nie mieli za co je spłacać. Teraz, dzięki rekomendacji T, przyznawanie takich kredytów zostało bardzo mocno ograniczone.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

--
kredyt konsolidacyjny

Gdy masz kłopot z instytucją finansową

Autorem artykułu jest Joanna M.




Każdy spór z bankiem, towarzystwem ubezpieczeniowym czy towarzystwem funduszy inwestycyjnych można skierować do sądu. Niestety wiąże się to z wysokimi kosztami i kilkumiesięcznym oczekiwaniem na wyrok.

Nie wspominając już o tym, że trudno będzie wygrać proces, gdy na przeciwko ciebie stanie doświadczony prawnik, zaprawiony już w tego rodzaju bojach. Dlatego też lepiej spróbować innej drogi dochodzenia swoich racji. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zwróć się do:
-miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów
-Stowarzyszenia Konsumentów Polskich


Zacznij od dokładnego przeczytania umowy z bankiem, którą zawarłaś. Tam powinieneś znaleźć informacje jak powinieneś dochodzić swoich praw. Jeśli np. bank źle dokonał przelewu albo błednie naliczył opłatę za kartę, spróbuj wyjaśnić sprawę z dyrektorem oddziału banku lub kierownikiem odpowiedniego pionu. Jesli to nic nie da, złóż pisemną reklamację. Opisz w niej swój problem i przedstaw swoje żądania. Jeśli np. domagasz się odszkodowania za nienależyte wykonanie czynności bankowej powinnaś dokładnie określić kwotę roszczenia. Pismo możesz złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Bank ma 30 dni na ustosunkowanie się do twojej reklamacji. Jeśli ją uzna masz problem z głowy. Gorzej gdy sie z nią nie zgodzi. Co wtedy powinienes zrobić? Idź do sadu polubownego. Sąd polubowny obok Komisji Nadzoru Finansowego może rozstrzygać wszelkie spory pomiędzy uczestnikami rynku finansowego. Jednak wartość sporu nie może być niższa niż 500zł. na postępowanie przed sądem polubownym muszą wyrazić zgodę obie strony sporu. Możliwe jest takze przeprowadzenie mediacji, której efektem będzie ugoda. Zawarta ugoda lub też wyrok mają skutek taki sam jak wyrok sądu powszechnego.


Możesz także skierowac sprawę do arbitrażu. Jednak musi to dotyczyć kwoty do 8tys. zł. wypełnij wniosek, w którym zawarte będą: twoje dane, oznaczenie banku, dokładne określenie żądania, jego uzasadnienie, wskazanie dowodów w postaci dokumentów na poparcie twoich twierdzeń, dowód opłaty za wniosek (około 50zł). Nalezy także dołączyć dokument potwierdzający zakończenie postępowania reklamacyjnego w banku lub oświadczenie, że w terminie 30 dni nie uzyskałeś od banku odpowiedzi na swoją skargę. Brak takiego dokumentu lub oświadczenia spowoduje odrzucenie wniosku! Werdykt arbitra jest ostateczny i bank musi się do niego zastosować. Jeżeli wyrok będzie korzystny dla klienta, bank jest zobowiązany zwrócić mu poniesione koszty. Ma na to 14 dni od chwili otrzymania orzeczenia na piśmie. Orzeczenie arbitra bankowego nie są jednak ostateczne dla konsumenta. Zawsze masz prawo wystąpić z powództwem na drogę postępowania sądowego.


---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl